Проект Стіна – один з міфів

Уявний проект Стіна

Як тільки в 2014 році було оголошено про початок реалізації проекту Стіна, інтернет замайорів різними картинками, на яких зображувалася Стіна. Причому деякі з них були запозичені з того ж інтернету, можливо, навіть не вникаючи в їх джерело.

Наприклад, високу популярність мало нібито креслення проекту Стіна (1) у вигляді подвійного (3) паркану висотою 10-15 м (2), імовірно – з металевої сітки, з похилими козирками з звичайного колючого дроту, на паркані (4) встановлені камери спостереження. Між парканами була прокладена рокадна дорога, а з зовнішнього боку парканів – два протитанкових рови, один яких заповнений водою (5). І додатково, з зовнішньої сторони всього цього комплексу, з обох сторін (6), по поверхні землі встановлені пірамідальні загородження з декількох спіралей армованої колючої стрічки. На перший погляд здається, що це серйозний і продуманий проект... якщо не вдумуватися в деталі.

«Креслення» українського проекту Стіна, що з'явився в інтернеті в 2014 році

Дивацтва цього проекту Стіна

1. Походження креслення Стіни

Але що ж не так з самим проектом? По-перше, і це головне – креслення не мали ніякого відношення до проекту Стіна, а були просто взяті з інтернету, при цьому написи англійською мовою були заретушовані, і на їх місці розмістили новий текст. Насправді цей проект використовувався десь в середині 2000-х однією американською організацією – Корпусом цивільної оборони Мінітмен, і так, на їхню думку, повинно було обладнати кордон США з Мексикою.

Початкова схема забору на кордоні з Мексикою, з якої зробили українську Стіну

2. Стіна заввишки з п'ятиповерховий будинок?

Це відразу пояснює дивну висоту паркану з колючим дротом – 10-15 метрів (висота від трьох до п'яти поверхів). На оригінальному кресленні була вказана висота паркану 12-15 футів, і про будівництво саме 14-футового паркану з колючим дротом на кордоні з Мексикою говорилося в повідомленнях Мінітменов. Тобто передбачався паркан трохи вище 4 метрів, а ніяк не висотою з п'ятиповерховий будинок.

Металевий паркан з плетеної, зварної чи інших типів сітки зазвичай має висоту 2-2,5 метра, до якої додається висота спірального або плоского загородження з колючого дроту, встановленого поверх паркану. Довести висоту огородження до 4-5 метрів цілком реально, але це практично подвоїть його вартість, при цьому практично не впливаючи на його ефективність в даному випадку. Саме металевий паркан стандартної висоти і був застосований при реалізації проекту Стіна.

Зварна сітка і сучасний колючий дріт на кордоні України з Росією

3. Подвійний паркан з колючим дротом

Використання подвійного паркану цілком виправдано, і ефективно працює в багатьох існуючих проектах, наприклад, таку конструкцію має роздільна стіна між Іспанією і Марокко. Але в ситуації саме з проектом Стіна другий паркан не підвищує ефективність прикордонних загороджень, але подвоює вартість самого паркану і робіт з його встановлення. У важких фінансових умовах встановлення другого забору була б марною тратою грошей і часу.

Подвійний паркан з колючим дротом на кордоні Іспанії з Марокко в Сеуті

4. Камери спостереження на паркані

Камери спостереження на стовпах огорожі – відмінне рішення, коли мова йде про спостереження за периметром в десятки або сотні метрів. Якщо ж необхідно стежити за кордоном протяжністю в декілька тисяч кілометрів, необхідно інше рішення – і воно реалізується в проекті Стіна. Уздовж кордону будуються спостережні вежі з системами спостереження, що дозволяють спостерігати за ділянкою кордону в десятки кілометрів, а сигналізаційні системи допомагають звернути увагу на ділянку кордону, на якому можливе проникнення. До речі, сейсмічні датчики руху були присутні на кресленні від Мінітменов під рокадну дорогою, але зникли після його переробки під умови кордону з Україною.

Спостережна вишка на кордоні України з Росією в Харківській області

5. Протитанковий рів з водою

Протитанковий рів служив відмінною фортифікаційною спорудою навіть тоді, коли танків ще не було – рідкісна фортеця або замок обходилися без рову з водою, бажано ще й з кріпаком валом. Рів служив рукотворним аналогом природного перешкоди – річки або яру, і значно ускладнював пересування наступаючої сторони і посилював позиції тої, що обороняється. Після появи цього «креслення» Стіни, багато користувачів інтернету навіть пропонували підвищити його ефективність, поселивши в рів з водою морозостійких крокодилів або замінити воду сірчаною кислотою.

Протитанковий рів в проекті Стіна

Але якщо уявити рів з водою в масштабах кордону, картина буде виглядати зовсім інакше. По-перше, звідки буде братися вода, і по-друге, як вона буде утримуватися? Навіть якщо припустити, що вода буде грунтова, її рівень буде змінюватися в залежності від клімату і сезонів. Але як розташувати весь кордон на одному рівні над морем, щоб вода, так би мовити, не виливалася? А що робити з другим ровом, який без води? Перекачувати її в перший? Так, здавалося б, здорова ідея про воду в рові перетворює проект Стіна з прикордонного паркану в складний і дорогий комплекс іригаційних споруд, які не мають ніякого відношення до захисту кордону. Крім того, у вихідному кресленні від Мінітменов вода в рові була відсутня – і це не дивно в умовах мексиканського кордону.

6. Пірамідальні колючі загородження по обидва боки

Пірамідальне загородження, що складається з декількох спіралей сучасного колючого дроту, є високоефективним засобом огородження території в умовах пересіченій місцевості і відсутності паркану та інших конструкцій. Пірамідальне загородження дозволяє швидко побудувати паркан без паркану, при цьому витрати на його виготовлення і монтаж будуть нижче, ніж при будівництві паркану, а ефективність – значно вище.

Один з варіантів пірамідального загородження з армованої колючої стрічки

Пірамідальне загородження цілком вписується в проект Стіна, і воно в ньому реально використовується, але дублювання паркану з колючим дротом пірамідальним загородженням хоча і ефективно, але значно збільшує і так невеликий бюджет проекту. Краще вже посилити захисні властивості забору за допомогою колючого сітки типу Піранья. А необхідність встановлення пірамідального загородження з внутрішньої сторони кордону взагалі викликає великі сумніви. Тому в реальному проекті Стіна пірамідальні загородження використовуються там, де неможливо або складно встановити паркан – яри, схили та інша пересічена місцевість.

Про що забули автори проекту

Контрольно-слідова смуга – те, що забули або не вважали за необхідне використовувати Мінітмени, і не додали автори переробленого креслення. Можливо, в умовах пустелі на кордоні з Мексикою КСС взагалі нереально використовувати, але на кордоні України з Росією вона цілком доречна, тому вона також використовується в реальному проекті Стіна.

Контрольно-слідова смуга на кордоні

Про що говорить аналіз цього «варіанту» проекту Стіна?

По-перше – про найголовніше: не можна сліпо довіяти інформації з інтернету. І потрібно перевіряти будь-яку інформацію, благо, сучасні інформаційні технології це дозволяють – потрібно тільки бажання. Невеликий пошук в Google – і багато що стає на свої місця.

І по-друге: будь-якою справою повинні займатися професіонали, тим більше, коли мова йде про безпеку – будь то державний кордон або приватний будинок. Те, як досить реалістичний проект забору для мексиканського кордону, до речі, так і не реалізованого, запропонованого однією з американських громадських організацій – Корпусом цивільної оборони Мінітмен, в руках невідомого автора трансформувався в дорогий проект, що складно реалізовується, та не ефективний для умов українсько-російського кордону, зайвий раз підтверджує – питаннями безпеки повинні займатися професіонали, які спеціалізуються на питаннях безпеки, а не дизайнери, активісти або чиновники без технічної освіти.

Огляди Кордон Стіна Трампа Проект Стіна Україна Росія