Сучасні колючі загородження

Сучасні типи колючих загороджень

В даний час звичайний колючий дріт практично не використовується. Він поступився місцем більш сучасному аналогу – армованої колючої стрічці, яка замінює колючий дріт повсюдно. На зміну забору з колючкою в кілька рядів, натягнутих між стовпами і пересічених хрест-навхрест таким же колючим дротом, приходять більш сучасні та довговічні колюче-ріжучі загородження.

Армована колюча стрічка

Армована колюча стрічка обжатого типу, натягнута в кілька рядів

Армована колюча стрічка – найпростіша, але більш сучасне колюча загорожа, в порівнянні зі звичайною колючим дротом. Аргументів для використання армованої колючої стрічки в одну нитку (хоча і в кілька рядів) небагато. По-перше – її ціна, натягнути армовану колючу стрічку в кілька рядів дешевше, ніж встановлювати плоске або спіральне колюче-ріжуче загородження. Крім того, армована колюча стрічка в одну нитку ідеально підходить для заміни звичайного колючого дроту, з використанням існуючих конструкцій. І хоча старі металеві або бетонні стовпчики виглядають не завжди естетично – головний аргумент, знову ж таки – витрати на виготовлення огорожі. При використанні старих конструкцій витрати – це демонтаж старої колючки, сама армована колюча стрічка і її монтаж. У тому випадку, якщо ставити новий паркан – це роботи по демонтажу як колючого дроту, так і конструкцій, на яких він був встановлений, розчищення місцевості, установка нових стовпів або забору і в кінці вже монтаж колюче-ріжучого загородження потрібного типу. Армована колюча стрічка також може використовуватися як дешевий засіб посилення захисних властивостей паркану і збільшення його висоти – поверх паркану натягується кілька ниток (зазвичай в три ряди) колючого дроту.

Армовану колючу стрічку в одну нитку можна порекомендувати як колюче-ріжуче загородження в таких випадках:

 • заміна старого колючого дроту з мінімізацією витрат
 • огородження великої протяжності без особливих вимог до безпеки
 • прозоре огородження території, що добре охороняється
 • похилі і вертикальні козирки на парканах

Плоске загородження

Плоский бар'єр безпеки ПББ з армованої колючої стрічки АКС

Плоске загородження або плоский бар'єр безпеки (ПББ) – загородження з армованої колючої стрічки, що представляє собою смугу з витків колючого дроту, що лежать в одній площині. Витки плоского загородження зміщені відносно один одного з перекриттям в 1/2 або 1/3 діаметра витка, і з'єднані між собою у точках перетину дротовими або стрічковими скобами. Від величини перекриття залежить щільність розташування ниток армованої колючої стрічки, відповідно – і вартість плоского загородження, і його захисні властивості. Більшість виробників пропонує плоский бар'єр з перекриттям витків в половину їх діаметру. Плоский бар'єр безпеки виготовляється з сучасного колючого дроту – армованої колючої стрічки обжатого типу, найбільш поширене плоске загородження з діаметром витка – він же ширина смуги, він же висота бар'єру – 600 мм, іноді виготовляються плоскі загородження з діаметром витка 750 мм, але для такого бар'єру бажано використання армованої колючої стрічки з сердечником діаметром не менше 3 мм.

Огородження з плоского бар'єру безпеки ПББ

Область застосування плоского загородження різноманітна. Його використовують в якості матеріалу для парканів – плоский бар'єр безпеки розташовується в 3-4 ряди, висота огорожі при цьому становить 1,8-2,4 м, чого цілком достатньо в більшості випадків. Такий паркан через конструкцію плоского загородження набагато міцніше забору з колючого дроту або огорожі з армованої колючої стрічки в одну нитку, крім того, на нього неможливо спертися, як на звичайний паркан, що ускладнює його подолання. Також плоскі загородження встановлюються поверх парканів різного типу. Плоский бар'єр встановлюється на вертикальних або похилих кронштейнах, в другому випадку його можна встановити на паркан з обох сторін. Установка плоского загородження на паркани виправдана або естетичними причинами – міські умови, красиві будівлі, або економічними – вартість плоского бар'єру безпеки нижче, ніж більш ефективного спірального. Якщо ж потрібна підвищена ефективність загороджень – краще використовувати спіральний бар'єр безпеки. Але ось в ситуації, коли потрібно встановити загородження на ворота – плоский бар'єр є кращим рішенням, а у випадку зі зсувними воротами – практично безальтернативним через особливості конструкції таких воріт.

Плоске загородження можна рекомендувати для використання в таких випадках:

 • загородження на зсувних воротах
 • похилі і вертикальні козирки на парканах
 • матеріал для парканів та огорож

Спіральне загородження

Спіральний бар'єр безпеки СББ з армованої колючої стрічки АКС

Спіральне загородження, спіральний бар'єр безпеки, СББ – найпоширеніший вид загородження з армованої колючої стрічки. Конструкція такого типу загороджень була розроблена ще на початку XX століття, коли в бойових діях на фронтах колючий дріт використовувався дуже широко. Для швидкого встановлення об'ємних загороджень їх виготовляли заздалегідь у вигляді спіралі з скріпленими між собою особливим чином витками, а потім розтягували і закріплювали на місцевості – це загородження називалося спіраль Бруно і було дуже ефективним. Виявилося, що крім швидкості установки спіралі Бруно, вона володіє підвищеними в порівнянні з натягнутою колючим дротом ефективністю – витки спіралі набагато складніше було подолати, ніж натягнуту колючий дріт. В даний час спіральні загородження виготовляють не з звичайного колючого дроту, а з армованої колючої стрічки скрученого або, переважно, обжатого типу. Але не всі спіральні загородження мають однакову конструкцію – в деяких країнах, наприклад, в Сполучених Штатах Америки, широко використовуються спіральні загородження без скоб, але оснащені дуже довгими лезами.

Огорожа з спірального бар'єру в три ряди з армованої скрученої колючої стрічки АСКС

Складно перерахувати об'єкти, конструкції та споруди, для захисту або посилення яких може використовуватися спіральне загородження. Це всі типи зборів, стіни і дахи споруд, будь-які металоконструкції і т.п. – спіральний бар'єр може використовуватися практично скрізь. Більш того, спіральний бар'єр використовується для виготовлення більш складних колюче-ріжучих загороджень – пірамідальних, подвійних спіральних, мобільних та інших бар'єрів. Спіральне загородження великого діаметра – понад півтора метра – може використовуватися без будь-яких конструкцій і встановлюватися просто на поверхню землі, при цьому рельєф місцевості може бути досить складним.

Якщо підсумувати, можна рекомендувати спіральний бар'єр безпеки як:

 • загородження на всіх видах зборів, будівель і конструкцій
 • матеріал для парканів та огорож
 • загородження на пересіченій місцевості
 • загородження, що швидко встановлюються

Колюча сітка

Паркан з колюче-ріжучої сітки з армованої колючої стрічки

Колюча сітка, колюче-ріжуча сітка, плоске колюче-ріжуче сітчасте загородження – ще один тип загородження, що відрізняється від попередніх як конструкцією, так і областю застосування – якщо більшість колюче-ріжучих загороджень призначене для установки на паркани, дахи, будови та інші конструкції, то колюча сітка є матеріалом для виготовлення панелей огорожі, або засобом посилення захисних властивостей існуючого паркану. Колюча сітка являє собою плоске полотно з паралельних ниток армованої колючої стрічки, з'єднаних між собою дротяними або, що краще, стрічковими скобами. Розміри полотна колючої сітки можуть бути різними, як і розміри осередків в колючій сітці. Колюча сітка кріпиться або просто до стовпів, або до стовпів за поздовжніми балками, або до стовпів за лінійним дротом, натягнутим між ними, утворюючи паркан. Другий варіант використання колючої сітки – закріпити її поверх нового або вже існуючого паркану з будь-якого типу сітки (зварна, рабиця і т.п.) для додання забору підвищених захисних властивостей. При використанні більш широкого (точніше – високого) полотна колючої сітки, ніж необхідна висота огорожі, частина колючої сітки може бути заглиблена в землю, забезпечивши, таким чином, захист від підкопу.

Колюча сітка китайського виробництва зі зварним з'єднанням армованої колючої стрічки

Технологія виготовлення колючої сітки у різних виробників може відрізнятися – наприклад, провідні українські виробники колючої сітки виготовляють її з паралельних непересічних ниток армованої колючої стрічки, що з'єднуються скобами, а багато китайських воліють виготовляти колючу сітку з пересічних ниток армованої колючої стрічки, з'єднаних в місцях перетину точковим зварюванням. У першому випадку ми отримуємо полотно колючої сітки з рухомими з'єднаннями, що, по-перше, дозволяє йому витримувати неодноразові періодичні навантаження, а по-друге, з'єднувати полотна колючої сітки в одне безперервне без швів за допомогою скоб. У випадку з точковим зварюванням ми маємо не суцільне полотно, а набір панелей з колючого сітки обмеженої довжини, які при монтажі матимуть стики, крім того, точкове зварювання погано витримує динамічні навантаження, і з часом можливо, що колюча сітка розійдеться на окремі нитки колючого дроту. Тому, якщо є така можливість, краще зробити вибір на користь колючої сітки, яка скріплена стрічковими скобами.

Колючу сітку найкраще застосовувати в таких випадках:

 • посилення будь-яких типів парканів
 • як матеріал для парканів та огорож
 • як захист від підкопу
Огляди