Проект Стіна або Європейський вал

Колючий дріт та паркан на кордоні з Росією в рамках проекту Стіна

Проект Стіна або Європейський вал – комплексна система оборонних споруд, технічних засобів контролю, спеціального обладнання і загороджень з колючого дроту на кордоні України з Росією. Початок будівництва захисних споруд на кордоні був озвучений 3 вересня 2014 року прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком, і тоді ж були виділені перші кошти на облаштування кордону з Росією і прилеглої до нього території.

Що ж являє собою проект Стіна?

По-перше, те, що кріпосної стіни на всій протяжності кордону України з Росією немає і бути не може. Йдеться про мінімально необхідні заходи, які дозволять перетворити лінію на карті з прохідного двору в кордон, переміщення через який можливо контролювати. Йдеться саме про спостереження і контроль, а не про лінію оборони протяжністю понад 2000 км, як багато хто хоче собі уявляти.

В рамках проекту Стіна зводяться і будуть зводитися різні споруди, які не дозволяють перетнути кордон непоміченим і полегшують прикордонникам контролювати державний кордон.

Паркан, колючий дріт, рокадна дорога, контрольно-слідова смуга, спостережна вишка та прикордонний патруль на кордоні України з Росією

У загальному випадку, до складу прикордонного комплексу можуть входити:

  • металевий паркан з колючим дротом Єгоза
  • наземні загородження з колючого дроту Єгоза
  • малопомітна перешкода (путанка, МПП)
  • протитранспортний рів з земляним валом
  • рокадна дорога вздовж кордону
  • спостережні вежі з оптико-електронним обладнанням
  • опорні пункти і вогневі позиції
  • системи сигналізації та відеоспостереження
  • і ще багато чого іншого – від бронетехніки до особистої екіпіровки прикордонників.

Але не на всіх ділянках кордону є сенс в облаштуванні укріплень по всьому списку. Наприклад, на ділянках державного кордону, що проходить по річках і іншим глибоким водним перешкодам, немає сенсу рити рови та встановлювати паркани – досить буде контрольно-слідової смуги, систем відеоспостереження та сигналізації, а на відповідальних ділянках щільність розташування камер повинна бути вище, ніж на більш спокійних.

Державна прикордонна служба ще в 2014 році запропонувала варіанти облаштування різних ділянок кордону. Тут варто нагадати, що в проект Стіна входить не тільки кордон України з Росією, але і ділянки на кордоні з Кримом і Придністров'ям. Крім того, в Донецькій і Луганській областях кордон повинен бути посилено.

Пропозиція прикордонної служби по обладнанню кордону на ділянках Харківської, Сумської та Київської областей

Пропозиція прикордонної служби по обладнанню кордону на ділянках Донецької і Луганської областей

Пропозиція прикордонної служби по обладнанню кордону на ділянках з водними перешкодами

Пропозиція прикордонної служби по обладнанню кордону з Кримом

Час і мінливі обставини внесли в конструкцію Стіни свої корективи, крім того, сам проект Стіна станом на березень 2019 року далекий від завершення, тому важко сказати заздалегідь, як буде виглядати облаштований кордон України з Росією і неконтрольованими територіями.

Фінансування проекту Стіна

У 2014 році прем'єр-міністром України і начальником прикордонної служби України були озвучені дві суми, необхідні, на їхню думку, для реалізації проекту Стіна – 8 і 8,4 мільярдів гривень відповідно. Запланований термін реалізації проекту Стіна – 4 роки, з 2014 по 2018 рік. Але не все так стало, як гадалося. Проект Стіна, який отримав спочатку нормальне фінансування, поступово став отримувати все менше і менше коштів для його виконання. Так, замість необхідних 8-8,4 мільярдів гривень (в цінах на матеріали і при зарплатах 2014 роки) на його реалізацію, було вирішено витратити на облаштування кордону... рівно в два рази менше – всього 4 мільярди гривень, істотну частку яких «з'їла» як інфляція, так і збільшення вартості виконання робіт через збільшення мінімальної заробітної плати.
Крім того, в процесі будівництва загороджень на кордоні були виявлені розкрадання на суму, як передбачалося, близько 100 мільйонів гривень, але до закінчення слідства ця сума суттєво «схудла» – до всього 17 мільйонів, що ніяк не могло істотно вплинути на будівництво оборонних споруд та загороджень з колючого дроту на кордоні з Росією.

Але урізання бюджету проекту Стіна і зловживання при його реалізації – це квіточки порівняно з головним фактором, загальмували облаштування кордону. Якби кошти, заплановані для будівництва оборонних споруджень, закупівлю електроніки та іншого обладнання, будівництво ровів, зборів, загороджень з колючого дроту і виконання інших робіт, виділялися в повному обсязі, як було заплановано, то проект Стіна було б завершено при початковому бюджеті в 2018 році, а при урізаному в двоє – запланований до завершення в 2020 році.

Але кількість фактично виділених на проект Стіна коштів на кінець 2017 року склала 1,1 мільярда гривень, з яких було використано тільки 800 мільйонів. На 2018 планувалося профінансувати Стіну ще на 500 мільйонів, використавши, в тому числі, 300 мільйонів з попереднього періоду. Скільки з цієї суми реалізовано для кордону, не відомо. Але вже відомо, що в бюджеті на 2019 вже закладено 400 млн гривень на проект «Стіна», а кінцевий термін його реалізації перенесли вже на 2021 рік.

Навіть якщо припустити, що в 2018 році 500 мільйонів гривень було виділено і використано, за станом на початок 2019 року ця становить 1,3 мільярда гривень – тобто проект Стіна щодо початкового бюджету в 8-8,4 мільярдів і терміну здачі в 2018 році був профінансований лише на 16%, а відносно урізаного в два рази – приблизно на 33%, всі питання по готовності проекту Стіна відразу відпадають.
На початку лютого 2019 року Прикордонна служба України відзвітувала про готовність робіт по проекту Стіна по всій протяжності кордону з Росією на 30%, що повністю збігається з наведеними вище розрахунками по фінансуванню проекту. Або можна вважати, що на даний момент профінансовано і побудовано всього 16% від того проекту, який був запропонований в самому початку.

У березні 2019 року Прикордонна служба України повідомила про прискорення робіт з облаштування кордону з Росією – сприятливі погодні умови і відновлення фінансування дозволили продовжити будівельні і земляні роботи. У разі отримання фінансування з бюджету в повному обсязі (400 мільйонів гривень), в 2019 році планується встановлення парканів, колючого дроту, облаштування протитанкових ровів і будівництво рокадних доріг вздовж деяких ділянок кордону. Також заплановано обладнання кордону системами відеоспостереження та сигналізації.

Хронологія проекту Стіна

Роботи в рамках проекту Стіна ведуться з осені 1014 року і продовжуються до цього дня.

Проект Стіна станом на грудень 2014 року

За оцінкою Державної прикордонної служби, вартість реалізації проекту Стіна з облаштування кордону з Росією складає 8,4 млрд гривень. На першому етапі в 2014 році планувалося витратити 100 мільйонів гривень, у 2015 році – 2,67 мільярда гривень і в 2016 році – ще 5,5 мільярда гривень. Вартість одного кілометра споруджень в рамках проекту Стіна оцінювалося в 3,7 млн гривень. На цей момент прикордонникам вже було виділено для облаштування Стіни 235 мільйонів гривень, наданих фінансовими структурами Європейського союзу. До кінця листопада 2014 року було частково облаштовано близько 135 км кордону – викопані протитанкові рови, розпочато встановлення колючого дроту та будівництво інших загороджень.

Проект Стіна станом на лютий 2016 року

В рамках проекту Стіна в 2015 році на кордоні з Росією були вириті протитанкові рови протяжністю в 230 км в Чернігівській і Харківській областях. Крім того, на кордоні цих областей з Росією встановлено 72 кілометрів огородження з колючим дротом, прокладено 115 км рокадних доріг, а також облаштовано 10 вогневих позицій та 5 опорних пунктів. На виконання робіт з державного бюджету було виділено 400 млн грн.

Проект Стіна станом на вересень 2016 року

Обсяг робіт з будівництва Стіни на кордоні з Росією виконаний на 10,5% від запланованого. Бюджет проекту урізали в два рази – тепер стали називати суму в 4 мільярди гривень замість більше ніж 8 мільярдів, закладених в нього спочатку. На вересень 2016 на проект Стіна витрачено всього трохи більше 400 мільйонів гривень. За даними прикордонної служби України, у 2016 році на будівництво стіни планується виділити 200 мільйонів гривень з бюджету. У зв'язку з обмеженим фінансуванням термін завершення проекту перенесли на 2020 рік.

Проект Стіна станом на лютий 2017 року

На будівництво Стіни на кордоні з Росією витрачено близько 600 мільйонів гривень, що становить трохи більше 5% від початкового бюджету і близько 11% від урізаного. Для завершення облаштування українсько-російського кордону необхідно ще 3,4 мільярда гривень. Арсеній Яценюк з цього приводу навів приклад, порівнюючи проект Стіна і американський паркан на кордоні з Мексикою. «1 км стіни на кордоні з Мексикою обійдеться США близько $ 10 млн (3200 км), це в 30-40 разів дорожче, ніж той проект, який є в Україні» – сказав колишній прем'єр-міністр України, що поклав початок проекту Стіна.

Проект Стіна станом на червень 2017 року

В рамках проекту Стіна вже обладнано понад 270 км протитранспортних ровів, майже 170 км рокадних доріг і понад 83 км металевого паркану з колючим дротом Єгоза. Також на кордоні встановлені комплекси відеоконтролю і сигналізації. Загальний обсяг робіт за проектом Стіна складає 14% від запланованих.

Проект Стіна станом на липень 2017 року

У зв'язку з проектом Стіна почав розвиватися корупційний скандал – за даними прокуратури, протягом 2016-2017 років посадові особи ДПС України та суб'єкти приватного сектора економіки при виконанні робіт по обладнанню кордону з Росією в за проектом Стіна могли привласнити бюджетні коштів у сумі понад 100 мільйонів гривень під час закупівлі товарів, робіт і послуг.

Проект Стіна станом на серпень 2017 року

На цей момент за проектом Стіна виконані наступні роботи – прорито 275 км протитанкових ровів, облаштовано 47 км контрольно-слідових смуг, 84 км огороджень – металевий паркан і колючий дріт Єгоза, прокладено 180 км рокадних доріг. Але прикордонна служба України скаржиться на хронічне недофінансування проекту Стіна – в 2015-2016 роках профінансовано всього 600 мільйонів гривень, а планувалося виділити понад 2 мільярди, у 2017 передбачається виділити ще 500 мільйонів, але це трохи більше половини потреби на цей рік. Крім того, триває розслідування можливих розкрадань за проектом Стіна. На цей момент затримано вісім осіб, яких підозрюють в розкраданні близько 17 мільйонів гривень. Близько місяця тому Генеральна прокуратура називала значно більшу суму – понад 100 мільйонів гривень.

Проект Стіна станом на червень 2018 року

У 2018 році Державною прикордонній службі України на проект Стіна на цей момент виділили близько 160 мільйонів гривень. За весь період реалізації проекту Стіна, в його рамках були виконані наступні роботи – прорито 275 км протитанкових ровів, встановлено 99 км загороджень – паркан і колючий дріт Єгоза, прокладено 194 км рокадних доріг, споруджено 27 переходів через яри, облаштовано 64 км контрольно-слідової смуги. Також було розгорнуто чотири комплекси відеоконтролю і сигналізації, встановлено шість металевих спостережних вишок і придбано інше обладнання.

Проект Стіна станом на лютий 2019 року

Проект Стіна реалізований на 30% – про це повідомила Державна прикордонна служба України на початку лютого 2019 року. На деяких ділянках кордону роботи практично завершені – наприклад, в Харківській області, а на деяких знаходяться на початковій стадії. Роботи по встановленню парканів, колючого дроту та інших споруджень виконані в рамках фінансів, виділених на будівництво Стіни.

Проект Стіна станом на березень 2019 року

З березня 2019 року роботи із реалізації проекту Стіна прискорилися, цьому посприяли погодні умови і відновлення фінансування. Ведуться роботи з облаштування кордону в Луганській області – встановлюється колючий дріт і паркани, прокладаються рокадні дороги, риються протитанкові рови. З початку 2019 роки вже вирито близько 4,5 км протитанкових ровів і встановлено близько 6 км колючого дроту Єгоза.

Закінчення робіт по проекту Стіна заплановано на 2021 рік за умови його повного фінансування з бюджету України.

Огляди Кордон Проект Стіна Україна Росія