Розділові стіни в світі – бетон, метал і колючий дріт

Паркани та колючий дріт в світі

Всі країни в світі мають кордони, але не всі кордони виглядають однаково. Кордон може бути умовною лінією – як між більшістю цивілізованих країн. А може являти собою складну систему фортифікаційний споруд та інженерних систем захисту периметра з колючим дротом, камерами, охоронної електронікою і навіть мінними полями, як, наприклад, в Північній Кореї. Конфлікт зазвичай виникає тоді, коли кордон розділяє території, населення яких кардинально відрізняється за економічними, ідейними або релігійними ознаками. В цьому випадку умовної лінії на карті і землі недостатньо – потрібно щось більш серйозне. Таким рішенням в більшості випадків є розділова стіна.

Таких стін в світі безліч – їх конструкція може дуже відрізнятися одна від одної, але призначення у них одне – утруднити проникнення нелегалів або зловмисників з однієї території на іншу, причому ці території не обов'язково повинні бути окремими країнами. Залежно від поставлених завдань, розділова стіна може мати вигляд забору з колючого дроту в найпростішому варіанті або потужної бетонної споруди, якій не страшна навіть важка техніка, не кажучи вже про нелегалів. Але в будь-якому випадку слід враховувати, що сама по собі розділова стіна нікого не стримає, якой би міцною або високою вона не була. Стіна або паркан – всього лише елемент комплексної системи захисту периметра, яка повинна включати як інженерні споруди типу парканів і загороджень з колючого дроту, так і системи виявлення порушників, системи спостереження за прилеглою територією, системи оперативного оповіщення прикордонників, поліції або охорони – в кінцевому рахунку, кордон охороняють люди, а не паркани або колючий дріт.

Пропонуємо короткий огляд розділових стін і інших інженерних споруд подібного типу в усьому світі.

Американо-мексиканська стіна

Ділянка забору з колючим дротом між США та Мексикою

Стіна в США на кордоні з Мексикою, варіанти назви – Американо-мексиканська стіна або Американо-мексиканський бар'єр (англ. US-Mexico Border Wall або англ. US-Mexico Barrier) або навіть Велика Американська Стіна (англ. Great American Wall) за версією журналу «Time» – система захисних споруд уздовж сухопутного кордону Сполучених Штатів Америки і територією Мексики, призначена для захисту від нелегальних мігрантів з центральної Америки. В останні роки отримала ще одну назву – Стіна Трампа. Загальна протяжність загороджень на кордоні з Мексикою становить понад 1000 кілометрів при довжині сухопутного кордону більше 3000, що викликає критику її ефективності. Загородження закривають найбільш ймовірні ділянки проникнення нелегальних мігрантів і допомагають прикордонникам контролювати територію. Конструкція ділянок американо-мексиканської стіни відрізняється в залежності від ділянки кордону, найбільш укріплена ділянка – між Сан-Дієго (США) і Тіхуаною (Мексика). Більшість зборів в цьому районі оснащені загородженнями з колючого дроту, паркани встановлені в два, а подекуди – і в три ряди, проміжки між якими освітлюються в нічний час за допомогою прожекторів, територія проглядається за допомогою відеокамер і патрулюється прикордонниками.

Сеутська стіна між Іспанією і Марокко

Подвійний паркан з колючим дротом на кордоні між Іспанією і Марокко

Сеутська стіна – сучасна комплексна система захисту периметра, що розділяє іспанський ексклав Сеута і територію королівства Марокко. Сеутська стіна (ісп. Valla de Ceuta) була побудована в 1993 році на кошти Євросоюзу, коли гостро постало питання неконтрольованої міграції з країн Африки в Європу. Сеутська стіна являє собою складну системи інженерних споруд, які допомагають іспанської і марокканської поліції боротися з проникненням нелегальних мігрантів з країн Африки через Марокко. Протяжність Сеутської стіни становить 8400 метрів, вона складається з двох металевих парканів висотою більше 6 метрів, між якими є проїзд для патрулювання кордону. На обидва паркани встановлені спіральні загородження з сучасного колючого дроту, які значно ускладнюють подолання цієї споруди. Крім колючого дроту, Сеутська стіна оснащена датчиками руху, датчиками шуму, а також камерами спостереження, що дозволяє виявляти і припиняти спроби подолання загороджень контрабандистами і нелегальними мігрантами.

Марокканська стіна

Система укріплень з колючим дротом на межі території, контрольованої урядовими військами

Марокканська стіна являє собою систему оборонних споруд, що включають фортифікаційні споруди і колючий дріт, що розділяють територію Марокко, контрольовану урядовими військами і територію, яку контролює Народний фронт за звільнення Сегієт-ель-Хамра і Ріо-де-Оро. Будувалася марокканська стіна з 1981 по 1987 рік. Протяжність лінії укріплень становить близько 2500 км, вона складається з декількох відрізків. Основу марокканської стіни становить триметровий вал з каменів і піску, вздовж якого встановлені загородження з колючого дроту, системи виявлення порушників, а також численні мінні поля. Уздовж марокканської стіни встановлені радарні вежі, які контролюють територію за стіною, прилегла територія постійно патрулюється. Воль всій протяжності марокканської стіни обладнані укріплення, артилерійські точки і навіть злітно-посадочні смуги.

Ізраїльський розділовий бар'єр

Огорожа з бетонних плит з колючим дротом і спостережної вишкою в Ізраїлі в районі Єрусалиму

Ізраїльський розділовий бар'єр або розділовий паркан являє собою систему загороджень, що відділяє Ізраїль від Західного берега річки Йордан. Будівництво розділового бар'єру в Ізраїлі було розпочато в 2003 році з метою захистити жителів Ізраїлю від бойовиків угруповання Хамас та інших терористично елементів, що проникають з території Палестини. Ізраїльський розділовий бар'єр має протяжність більше 700 кілометрів, основна його частина являє собою металевий паркан з загородженнями з колючого дроту, вздовж яких простягнулася шістдесятиметрова смуга відчуження. Поблизу Єрусалима ізраїльський розділовий бар'єр являє собою паркан з бетонних плит висотою близько 8 метрів з наглядовими вежами через певні проміжки. Розділовий бар'єр оснащений датчиками руху, встановлено колючий дріт, вздовж паркану простягнулася контрольно-слідова смуга і рокадна дорога, яка постійно патрулюється.

Українська Стіна або Європейський вал

Огородження з колючим дротом, рокадна дорога і контрольно-слідова смуга на кордоні України з Росією

Будівництво роздільної стіни на кордоні України з Росією почалося восени 2014 року і триває до цього дня. Причиною будівництва захисних споруд на кордоні з Росією стало загострення ситуації між країнами, крім того, на видовженій і фактично відкритій ділянці кордону процвітала контрабанда. Отримання безвізового режиму з Євросоюзом також зажадало більшого контролю на кордонах з країнами, що не входять до Євросоюзу. Основною метою побудови Стіни або Європейського вала є запобігання непомітного і неконтрольованого переміщення через кордон, а не захист від вторгнення. Як уже писалося раніше, жодна, навіть найскладніша і дорога інженерна система захисту периметра самостійно нікого не зупинить, але дасть час на реагування відповідним структурам. З цієї причини проект Стіна включає не тільки паркан з колючим дротом, а й інші інженерні, наглядові та фортифікаційні споруди – контрольно-слідову смугу, рокадні дороги, спостережні вежі, обладнані сучасними засобами виявлення порушників і систему укріплень на критичних ділянках кордону.

Стіна між Індією і Пакистаном

Загородження з колючого дроту на кордоні Індії та Пакистану в штаті Джамму і Кашмір

Будівництво системи загороджень на кордоні Індії та Пакистану в штаті Джамму і Кашмір почалося в дев'яностих роках XX століття і до 2004 року її протяжність склала 750 кілометрів. В даний час стіна між Індією і Пакистаном являє собою два ряди паркану з колючого дроту під напругою, відеокамерами з тепловізорами, освітлювальними приладами та системою сигналізації. Ділянка між парканами, незважаючи на її невелику ширину, замінована. Прилегла до загороджень з колючого дроту територія патрулюється по обидва боки.

Загородження між Пакистаном і Афганістаном

Ділянка подвійного паркана з колючим дротом на кордоні Пакистану з Афганістаном

Система загороджень між Пакистаном і Афганістаном почала будуватися пакистанською стороною для захисту від такого нестабільного у військовому плані сусіда, як Афганістан. Будівництво стіни між Пакистаном і Афганістаном було розпочато десь в середині двохтисячних років, але швидко з'ясувалося, що вартість стіни є занадто високою. Було побудовано близько 35 кілометрів парканів та загороджень з колючого дроту, але пізніше, на додаток до цього, був проритий глибокий рів довжиною близько 1100 км, який планується протягнути вздовж усього кордону з Афганістаном.

Загородження на кордоні Ірану з Афганістаном і з Пакистаном

Одна з ділянок кордону Ірану з Пакистаном, захищена подвійним парканом з колючим дротом

Потужна система захисних загороджень побудована Іраном на кордоні з Афганістаном і з Пакистаном. Іранська розділова стіна призначена в першу чергу для запобігання ввезенню наркотиків з Афганістану і Пакистану. Система загороджень на кордоні Ірану має протяжність близько двох тисяч кілометрів і має різну конструкцію на різних ділянках кордону. На найбільш небезпечних ділянках кордону система охоронних загороджень має кілька елементів. Перша лінія захисту являє собою два паркани, проміжок між якими заповнений загородженнями з колючого дроту, потім слід контрольно-слідова смуга, рокадну дорога і рів глибиною 4 і шириною 5 метрів. Через певні проміжки розташовані спостережні вежі з озброєною охороною.

Стіна між Македонією та Грецією

Подвійний паркан з загородженнями з колючого дроту і рокадна дорога на кордоні Македонії з Грецією

Подвійний паркан і загородження з колючого дроту були зведені Македонією на кордоні з Грецією навесні 2016 року для захисту від нелегальних мігрантів, які прибували до Греції, і звідти, через Македонію, потрапляли з країни центральної Європи. Це обмежило потік нелегалів, але призвело до кризи на боці Греції, де скупчилися тисячі мігрантів з Азії та Африки. Розділова стіна являє собою два паркани з колючого дроту з рокадну дорогою між ними для патрулювання, на парканах і прилеглої території встановлені спіральні загородження з сучасного колючого дроту.

Забір між Болгарією і Туреччиною

Паркан з загородженнями з колючого дроту на кордоні Болгарії з Туреччиною

Огорожа з колючого дроту між Болгарією і Туреччиною була побудована через зростаючий поток нелегальних мігрантів, які потрапляли в Болгарію з території Туреччини. Будівництво паркану з колючого дроту було розпочато після 2012 року і завершено в 2014 році, перекривши ділянку болгарської-турецького кордону, через яку переміщалася основна маса нелегалів. Після було вирішено закрити парканом з колючого дроту ще дві ділянки кордону – протяжністю 130 і 60 кілометрів. Загородження між Болгарією і Туреччиною являє собою металевий паркан висотою більше 3 метрів, на який зверху і по зовнішній стороні встановлені спіральні загородження з колючого дроту.

Паркани між Угорщиною і Сербією, Угорщиною і Хорватією

Огорожа з колючим дротом на кордоні Угорщини з Сербією

У 2015 році були Угорської стороною були зведені дві розділових стіни – на початку на кордоні з Сербією, потім – з Хорватією. Причиною споруди обох зборів стало небажання пускати на територію Угорщини нелегальних мігрантів з Азії та Африки, які потрапляли в Угорщину з території Сербії і Хорватії. Угорська розділова стіна являє собою металевий паркан висотою близько 4 метрів з встановленими на ньому загородженнями з колючого дроту, прилегла територія постійно патрулюється.

Демілітаризована зона між Північною і Південною Кореєю

Ділянка загороджень з колючого дроту і спостережна вежа на кордоні демілітаризованої зони в Кореї

Розділова стіна, точніше – територія між Північною і Південною Кореєю, ймовірно, є найпотужнішою системою прикордонних укріплень, що включає загородження з колючого дроту, мінні поля, фортифікаційні споруди і безліч військ з обох сторін. Ця територія має найменування демілітаризована зона, що само по собі є знущанням – військова присутність по обидва боки тут максимальна. Демілітаризована зона простягнулася по 38-й паралелі і розділяє Північну і Південну Корею з моменту підписання перемир'я в 1953 році і до цього дня. Її довжина становить 248 кілометрів, а ширина – близько 4 кілометрів. Територія демілітаризованої зони перекрита загородженнями з колючого дроту і буквально напхана мінами, на більшу частину її території не ступала нога людини з моменту її створення.

Огляди Кордон Мігранти Контрабанда Стіна Трампа Проект Стіна Україна Ізраїль США Мексика Індія Пакистан Афганістан Туреччина Іран Болгарія Македонія Угорщина Хорватія Іспанія Марокко Південна Корея Північна Корея