Стан проекту Стіна на кінець 2020 року

15 грудня 2020

Проект Стіна і колючий дріт на кордоні

За словами голови Державної прикордонної служби України, необхідно обладнати як мінімум 1500 км кордону. При цьому на деяких ділянках кордону роботи по встановленню колючого дроту та інших огороджень ще не починалися, а в деяких – виконані всього на 10%. До таких областей відносяться відповідно Сумська та Чернігівська. У Луганській області ситуація краща – паркан, колючий дріт та інші засоби захисту кордону встановлені на протяжності понад 100 км.

Він також заявив, що Державна прикордонна служба України планує налагодити виробництво сучасного колючого дроту Єгоза, щоб колючий дріт обходилася дешевше, але такі плани будуються практично з самого початку реалізації проекту Стіна. За його словами, також Держприкордонслужба може своїми силами, технікою, інженерними підрозділами проводити інженерне облаштування кордону: викопувати протитранспортні рви, облаштовувати контрольно-слідову смугу.

Він зазначив, що Державна прикордонна служба отримала на інженерне облаштування кордону з РФ в 2020 році 400 млн. грн. У той же час проект інженерного облаштування кордону з РФ починався з цифри 4,1 млрд. грн, в подальшому був скорочений до 2,5 мільярдів гривень. Тут варто зазначити, що ці цифри дещо відрізняються від тих, що надавалися раніше – початковий бюджет проекту Стіна становив як мінімум 8 мільярдів гривень і надалі постійно урізався.

Голова Держприкордонслужби навів приклад Естонії, яка почала інженерне облаштування своєї ділянки кордону з РФ, який становить близько 135 км з бюджетом в 130 мільйонів євро. Якби фінансування проекту Стіна в Україні проводилося за європейськими нормами, бюджет повинен був скласти більше 2,3 мільярдів євро, що за нинішнім курсом становить б близько 80 мільярдів гривень, що в десять разів більше початкового бюджету Стіни. При такому фінансуванні і колючий дріт Єгоза знайшовся б на весь кордон, і ціна колючого дроту Єгоза нікого б сильно не хвилювала – дивилися б на якість колючого дроту, і роботи з облаштування кордону давно б уже закінчили.

Новини Кордон Проект Стіна Україна