Стіна на північному кордоні Ізраїлю

Стіна між Ізраїлем та Ліваном

Сказати, що Ізраїлю не пощастило з сусідами – це нічого не сказати. Вся історія сучасного Ізраїлю – це боротьба за існування в прямому сенсі слова. На сьогоднішній день Армія оборони Ізраїлю є однією з найсильніших і оснащених армій світу, а ізраїльській розвідці можуть позаздрити спецслужби будь-якої країни. Ізраїль постійно вирішує проблеми безпеки, одна з яких – захист кордонів держави від загроз, що виходять з території сусідніх країн. Для цього використовується все – як колючий дріт і сітчасті огорожі, так і потужні бетонні споруди, складна електроніка і фортифікаційні споруди на небезпечних ділянках кордону. Одним з таких ділянок є північний кордон Ізраїлю з Ліваном.

Передумови для зміцнення цієї ділянки кордону Ізраїлю виникли давно і постійно нагадують про себе. Ще в 2011 році глава Хезболли пригрозив прорвати прикордонний паркан, вторгнутися в Галілею, захопити населені пункти і взяти заручників. Для цього Хезболлою була створена спеціальна ударна частина з кількох тисяч бійців, яка в останні роки активно брала участь в сирійській війні, де отримала багатий бойовий досвід. З огляду на це, а також те, що в Галілеї проживає понад двісті тисяч ізраїльтян і два десятка населених пунктів знаходяться практично на кордоні з Ліваном, загроза була розцінена як цілком реальна, і перші роботи по зміцненню кордону були виконані в тому ж 2011 році і тривали по мірі необхідності.

Будівництво бетонної стіни поруч зі старим прикордонним парканом

У 2018 році роботи були продовжені на новому рівні – почалася реалізація проекту Евен Мішталевет, в рамках якого планувалося спорудження міцної бетонної стіни висотою близько дев'яти метрів уздовж всієї ділянки північного кордону Ізраїлю. Нова бетонна стіна будується з ізраїльської сторони від існуючого прикордонного паркану з колючим дротом. Сама стіна являє собою суцільну конструкцію з бетонних плит, поверх якої додатково повинен бути встановлений дротяний паркан висотою близько трьох метрів. Вздовж нового паркану проходить рокадну дорога, розміщені камери спостереження і інші засоби виявлення порушників. Для розміщення камер спостереження використовуються телескопічні стовпи, розміщені з ізраїльської сторони паркану, що дозволяє не тільки спостерігати за ліванською територією, а й опускати обладнання для обслуговування під прикриттям стіни, не побоюючись вогню з боку Лівану. Кінцева мета проекту Евен Мішталевет – побудувати бетонну стіну вздовж усього кордону з Ліваном. Передбачувана протяжність захисної стіни – 130 км, бюджет проекту попередньо оцінюється в 1 700 000 000 шекелів – це приблизно 483 344 000 долара США або 12 270 000 000 грн.
Невеликий відступ для тих, хто незадоволений українським проектом Стіна – пропонуємо дуже округлено порівняти бюджети прикордонних споруд, додавши ще й стіну Трампа між США і Мексикою, на яку він просить мінімум 15 000 000 000 доларів (в ідеалі – 25 мільярдів):

  • проект Стіна, Україна – 4 000 000 000 грн. приблизно на 2 000 км, тобто близько 2 млн.грн./км
  • Проект Евен Мішталевет, Ізраїль – 12 270 000 000 грн. на 130 км, тобто близько 95 млн.грн./км
  • Стіна Трампа, США – 380 745 000 000 грн. на 3 200 км, т.е. тобто близько 120 млн.грн/км як мінімум

Як кажуть – без коментарів, немає грошей – немає стіни. При тому, що американська стіна явно програє ізраїльській, один її кілометр буде коштувати більше, ніж кілометр укріплень в Ізраїлі на Ліванської кордоні. І це при тому, що Ізраїлю, на відміну від США, загрожують не стільки нелегальні мігранти, скільки добре підготовлені і оснащені терористи з практично регулярними військовими частинами.

Установка бетонних плит на кордоні Ізраїлю та Лівану

Бетонна стіна на кордоні з Ліваном будується на сильно пересіченій місцевості, що ускладнює і здорожує її будівництво. Крім того, хоча стіна будується на ізраїльській землі, існує більше десятка спірних ділянок кордону, про які йдуть переговори з Ліваном за посередництва ООН. При цьому військові Ізраїлю попереджають, що незалежно від результатів переговорів стіна буде все одно побудована.

Як і в будь-якому подібному проекті комплексного захисту кордону, бетонна стіна є всього лише одним з елементів системи ізраїльської оборони. Крім будівництва паркану ведуться роботи з розчищення території вздовж лінії кордону, удосконалюються електронні засоби контролю і спостереження, в безпосередній близькості від кордону з ізраїльської території будуються фортифікаційні споруди, наприклад – піщані вали і штучні піднесення, що дозволяють отримати виграш при спостереженні і веденні вогню. Бетонна стіна є додатковою перешкодою в разі настання з території Лівану, а також служить прикриттям для патрулючих її військових від вогню з боку Лівану.

Службовці Армії оборони Ізраїлю біля споруджуваної бетонної стіни

Стіна на кордоні з Ліваном – не єдине подібне прикордонне укріплення, а один з багатьох проектів на різних кордонах Ізраїлю. За минулі 15 років побудовано близько 1000 км нових стін і парканів на кордоні з Єгиптом, Йорданією, Газою і на Голанських висотах на кордоні з Сирією. Всі проекти Ізраїлю щодо захисту кордонів своєї держави постійно розвиваються і удосконалюються, значно підвищуючи рівень безпеки всередині країни, що підтверджують статистичні дані про злочинність, порушників кордону і спробах здійснення терактів на прикордонних територіях.

Статті Кордон Ізраїль