Сучасний колючий дріт – основні типи

Колючий дріт, який зараз використовується

Хоча колючий дріт був винайдено понад століття тому, але до цих пір є найдешевшим і ефективним засобом захистити територію. Отримавши поширення в США в кінці XIX століття завдяки поєднанню природних, політичних та економічних чинників, з тих пір колючий дріт продовжує використовуватися донині. Як і у будь-якого іншого винаходу, у колючого дроту багата історія, не всіма сторінками якою можна пишатися – поряд з охороною підприємств, кордонів та режимних об'єктів, колючий дріт використовувалася для огородження концентраційних таборів, гетто та в інших непривабливих випадках при тоталітарних режимах. В даний час в цивілізованих країнах колючий дріт в основному використовується, як і тоді, коли його винайшли, для огородження об'єктів для їх охорони від потенційних зловмисників.

За історію існування колючого дроту було запропоновано сотні типів і конструкцій цього, здавалося б, простого винаходу, але широко використовуватися стали тільки самі технологічні та ефективні типи колючого дроту. На сьогоднішній день застосовується лише кілька типів колючого дроту, які можна розділити на класичну колючий дріт – одноосновний та двохосновний, і більш сучасну армовану колючу стрічку – скрученого та обжатого типу.

Одноосновний колючий дріт

Звичайний одноосновний колючий дріт

Одноосновний колючий дріт практично не зазнав змін з моменту його винаходи. Він являє собою нитку низьковуглецевої м'якого дроту, на яку через певні проміжки навито відрізки такого ж, або меншого діаметру, дроту, зрізані під кутом, які і є шипами колючого дроту. Зазвичай на основу намотуються по два відрізки за раз для утворення чотирьох шипів, спрямованих в різні боки. Перший пристрій для механізації виробництва колючого дроту було запропоновано її винахідником – Джозефом Глідденом, що дозволило істотно збільшити обсяги виробленої колючого дроту, а в даний час процес виробництва колючого дроту повністю автоматизований.

Одноосновний дріт зазвичай виготовляється з чорного металу, тому досить швидко іржавіє під впливом атмосферних опадів та інших факторів. Існують варіанти оцинкованого колючого дроту, або навіть пофарбованого, наприклад, в захисний колір, але вони особливо не прижилися через підвищення собівартості виробництва колючого дроту, яка і так знаходиться на межі. Крім того, конкуренція з більш сучасними типами колючого дроту поставила під питання розвиток конструкції і поліпшення експлуатаційних якостей одноосновного колючого дроту. В даний час одноосновний колючий дріт використовується досить рідко.

Двохосновний колючий дріт

Звичайний двохосновний колючий дріт

Двохосновний колючий дріт з'явився практично одночасно з одноосновним, коли стало зрозуміло, що міцності звичайного одноосновного колючого дроту в деяких випадках недостатньо. Проблема була вирішена зовсім простим чином – новий колючий дріт мав дві нитки м'якого низьковуглецевого дроту, злегка скручених між собою. Шипи зазвичай навивали тільки на одну з ниток двохосновного колючого дроту, а друга нитка посилювала міцність колючого дроту більш ніж в два рази, незначно збільшуючи собівартість виробництва. Двохосновний колючий дріт, поряд з одноосновним, широко застосовувався для створення різних типів огороджень, парканів та огорож, для огородження території об'єктів, для охорони кордонів і т.д. Процес виробництва двохосновного колючого дроту, як і одноосновного, був повністю автоматизований.

Матеріалом для виготовлення двохосновного колючого дроту є низьковуглецевий дріт, який не має високої міцності. Двохосновний дріт може бути оцинкований або забарвлений в певний колір, але в більшості випадків це просто чорний метал, покритий захисним мастилом, яке захищає його від корозії при зберіганні, але ніяк не при експлуатації. І хоча двохосновний колючий дріт виробляється до сих пір, складно виявити загородження з блискучим колючим дротом. Також, як і одноосновний колючий дріт, двохосновний не витримує конкуренцію з більш сучасними типами колючого дроту, тому використовується досить рідко.

Армована скручена колюча стрічка

Сучасна армована скручена колюча стрічка АСКЛ

Колючий дріт нового покоління – армована колюча стрічка – стала результатом поєднання технічного прогресу і потреби в більш ефективних засобах захисту периметра. Першим представником армованої колючої стрічки стала конструкція, в якій основою є високовуглецевий сталевий дріт, навколо якого обвита штампована колюча стрічка. Як основа для такого колючого дроту застосовується пружинний або канатний дріт, що має високу міцність, його досить складно перекусити звичайним інструментом, до того ж – оцинкований, що дозволяло значно довше його експлуатувати без зниження захисних властивостей. Колюча стрічка штампується з рулонної оцинкованої сталі товщиною близько 0,5 мм, товщина забезпечує необхідну жорсткість шипів колючого дроту, а цинкове покриття надійно захищає колючу стрічку від корозії.

В цілому, конструкція армованої колючої стрічки вийшла досить вдалою, хоча і не позбавленої недоліків. Основним недоліком такої колючого дроту скрученого типу є те, що сердечник і колюча стрічка є ніби окремими елементами конструкції, не з'єднаними між собою нічим, крім скручування. І хоча серцевину такого колючого дроту перекусити важко, ніщо не заважає перерізати намотану на неї колючу стрічку і видалити її. Багато виробників скрученої колючої стрічки вказують як її перевагу більш страхітливий зовнішній вигляд – але це скоріше психологічний ефект, ніж технічної перевага. Реальною перевагою армованої колючої стрічки скрученого типу є відсутність обмеження діаметра серцевини – можна використовувати дріт будь-якого діаметру і міцності, в розумних межах, звичайно. Але деякі українські виробники армованої колючої стрічки пропонують більш досконалу обтиснуту армовану колючу стрічку на основі 4 мм і більше пружинного дроту, яка перевершує скручену за всіма параметрами. Армована колюча стрічка скрученого типу використовується досить широко, але втрачає позиції перед більш сучасним варіантом колючого дроту.

Армована обтиснута колюча стрічка

Сучасна армована колюча стрічка АКС

Армована колюча стрічка обжатого типу є на сьогоднішній день найбільш досконалим типом колючого дроту. Обтиснута армована колюча стрічка, також, як і скручена, виготовляється з високовуглецевої серцевини з міцної пружинної стали і штампованої колючої стрічки з гострими ріжучими шипами, виготовленої з оцинкованої сталі. Але на цьому схожість цих двох типів колючого дроту закінчується – далі колюча стрічка обтискується на спеціальному вальцювальному обладнанні навколо сердечника, утворюючи з ним практично єдине ціле. І в результаті виходить конструкція, що перевершує всі інші типи колючого дроту за експлуатаційними якостями. Армована колюча стрічка обжатого типу позбавлена нестачі скрученої – відокремити колючу стрічку в ній від сердечника практично нереально. Так само, як і скручена колюча стрічка, обтиснута не боїться корозії, оскільки виготовлена з оцинкованих матеріалів, і має велику міцність, яку обумовлює не тільки міцність самого сердечника, а й обтиснутої навколо нього колючої стрічки.

Більшістю виробників пропонується армована колюча стрічка обжатого типу на основі високовуглецевого дроту невеликого діаметру (близько 2,5 мм) – для побутового використання цього цілком достатньо. Але для більш серйозних завдань з охорони відповідальних об'єктів колючий дріт, який можна перекусити спеціальним інструментом, не завжди підходить. Але виготовлення армованої обтиснутої колючої стрічки но основі товстого дроту пов'язано з низкою технічних труднощів, які не всі виробники вирішують. Це і виготовлення спеціальної колючої стрічки з шириною внутрішньої смуги, достатньої для обтиску сердечників великого діаметру, і сам процес вальцювання пружинного дроту, який зі збільшенням діаметра поводиться некеровано. Тому зазвичай, коли необхідно виготовити спіральне загородження більше метра-півтора, основна маса виробників колючого дроту пропонує використовувати скручену стрічку, а за виготовлення спіралей діаметром два метри і більше взагалі мало хто береться. Тим не менш, є підприємства, що виробляють саме армовану колючу стрічку обжатого типу великого перерізу і спіральні загороджень з неї понад два метри в діаметрі.

Огляди