Спіраль Бруно – прототип сучасних колючих загороджень

Монтаж спіралі Бруно на огородження

Спіраль Бруно є прототипом найбільш поширеного типу сучасних колюче-ріжучих загороджень з армованої колючої стрічки. Але з'явилася вона задовго до винаходу армованої колючої стрічки – на початку XX століття під час Першої світової війни, коли колючий дріт найбільш часто використовувався в бойових діях. З тих пір конструкція спіралі Бруно практично не змінилася, тільки старий колючий дріт замінив сучасний колючий дріт – армована колюча стрічка.

Колючий дріт на полі бою Першої світової війни

У цей період колючий дріт встановлювалася уздовж лінії фронту смугами величезної ширини, перетворюючи активні бойові дії в позиційні – через загородження з колючого дроту важко було робити які-небудь активні дії. Колючий дріт натягувалася на стовпи, утворюючи багатокілометрові паркани, а тоді, коли потрібні були загородження, які можна швидко встановити і прибрати, колючий дріт натягувалася на дерев'яний каркас на подобу протитанкових їжаків, утворюючи об'ємну колючу конструкцію. Але всі ці конструкції мали суттєві недоліки – паркани з колючого дроту можна було досить швидко подолати, або перекусивши кілька ниток натягнутого дроту, або накинувши що-небудь поверх загородження. Дерев'яні конструкції з колючим дротом були ефективними, але громіздкими при транспортуванні.

Загородження з колючого дроту часів Першої світової війни

Хто і коли саме винайшов спіраль Бруно – невідомо, але простота, висока ефективність і зручність установки відразу звернули на себе увагу, і спіраль Бруно стала широко використовуватися, особливо в тих випадках, коли загородження з колючого дроту потрібно було швидко встановити. Об'ємна колючий конструкція не потребувала додаткових опор, а спіральні витки заплутували будь-якого, хто спробвав перебратися через це загородження.

Спіраль Бруно з колючого дроту

Спіраль Бруно являє собою бухту колючого дроту, намотану виток до витка, а не в навалювання. Це дозволяє скріплювати між собою сусідні витки дротом в декількох точках. Оскільки використовується безперервна нитка колючого дроту, а не окремими кільця, кількість точок скріплення завжди непарна – 3, 5, 7 і більше скріплень на виток спіралі. Виготовлялася спіраль Бруно досить просто – намотані на дерев'яний барабан витки колючого дроту скріплювалися попарно, потім барабан провертався на частину обороту, і скріплювалися витки, які до цього не були скріплені. Точки скріплення колючого дроту розташовувалися в шаховому порядку, а лінії скріплення були відзначені на дерев'яному барабані, що дозволяло виготовляти спіраль Бруно досить швидко.

Паркан з колючого дроту і спіраль Бруно

Заготовлені заздалегідь бухти спіралі Бруно можна було легко транспортувати, як звичайну колючий дріт, а для установки потрібно було всього лише розтягнути бухту і закріпити її кінці на ґрунті. Для надійності витки спіралі також кріпили до кілків, вбитих в ґрунт – це підвищувало міцність спірального загородження і не дозволяло відтягнути спіраль Бруно в сторону. Зазвичай спіраль Бруно встановлювалася не в один, а в 2-3 ряди, що робило таке загороджень з колючого дроту непереборним для піхоти. У довжину спіралі також могли скріплюватися між собою, утворюючи нескінченні ряди витків колючого дроту без будь-яких проміжків.

Сучасна спіраль Бруно – спіральний бар'єр безпеки

Колючий дріт, який використовувався в конструкції спіралі Бруно, зараз практично не застосовується, оскільки армована колюча стрічка ефективніше за всіма параметрами – від міцності до довговічності. Тому сучасні колючі загородження виготовляють з армованої колючої стрічки, в тому числі і спіраль Бруно, яка зараз носить назву спірального колюче-ріжучого загородження або спірального бар'єру безпеки. Властивості армованої колючої стрічки дозволяють виготовляти спіралі різного діаметру з різною кількістю скоб, щоб забезпечити максимальну ефективність конкретного колючого загородження.

Статті Історія