Стисла історія колючого дроту в США

Оцинкований колючий дріт для армії

Колючий дріт та історія його існування в США заслуговують на особливу увагу – занадто великий вплив зробив колючий дріт на різні економічні, політичні та інші процеси в історії самих Сполучених Штатів. За час існування з'явилося безліч різновидів колючого дроту, наприклад, в «Біблії колючого дроту» Джека Гловера і аналогічних виданнях зображені і детально описані понад 700 різних зразків колючого дроту. В даний час звичайний колючий дріт продовжує широко використовуватися в сільському господарстві США, але в більш відповідальних галузях його замінила армована колюча стрічка у вигляді спіральних загороджень. Наприклад, для огородження виправних установ в США ще з 80-х років XIX століття застосовується спіраль з армованої колючої стрічки, а зараз вона використовується для посилення кордону з Мексикою. Але повернемося до історії колючого дроту.

Передумови до появи колючого дроту

Старий дерев'яний паркан на фермі

Колючий дріт з'явилася не просто так – цьому передував ряд подій, і винахід колючого дроту було цілком передбачуваним і закономірним. Території, зараз належать Сполученим Штатам, ніколи не були порожніми – вони були населені корінними американцями, які проживали на них багато тисячоліть. Крім того, територія Північної Америки мала різноманітну фауну, не завжди доброзичливу до людини. Але після Акту Авраама Лінкольна від 1862 року, який дав право кожному громадянину США отримати в свою власність 160 акрів громадської землі, все перевернув. На західні території Північної Америки ринув потік поселенців, які не дуже-то турбувалися про корінне населення або диких тварин – головним було знайти не зайняту ділянку землі і обгородити її першим. Як не дивно, боротися з місцевими жителями і тваринами було простіше, ніж побудувати паркан навколо своєї території – будівельних матеріалів тут не було в принципі. Але була гостра необхідність позначити свою територію, захистити її від проникнення зовні і утримати велику рогату худобу всередині.

Огорожа з колючого дроту на Дикому Заході

Брак деревини для парканів спровокував на експерименти з більш дешевими і доступними матеріалами. Спочатку багато хто намагався виготовляти огорожі зі звичайної дроту, але для великої рогатої худоби звичайний дріт не являв ніякої перешкоди – дріт рвався, як нитки, а худоба його просто не помічав. Саме тоді на дроті з'явилися перші шипи, і звичайний дріт став колючим. Як тільки стало зрозуміло, що колючий дріт – це вирішення проблем фермерів, почався бум винаходів колючого дроту – з 1867 по 1874 рік було опрацьовано понад двісті патентів на різні типи «огорож з шипами». Деякі огорожі не були колючим дротом, але деякі мали ознаки, що дозволяють їх віднести до прототипів колючого дроту. Але основною проблемою практично всіх цих винаходів була їхня низька технологічність – їх робили вручну.

Колючий дріт Джозефа Гліддена

Фрагмент патенту Джозефа Гліддена на технологію виготовлення колючого дроту

Але в 1874 році закінчилася патентна суперечка, переміг у якій Джозеф Глідден – саме з цього моменту колючий дріт став тим, що ми бачимо і зараз. Він запропонував конструкцію колючого дроту і технологію його виготовлення в промислових масштабах, і це перевернуло світ Дикого Заходу. Машина, запропонована Глідденом, звивала дві нитки колючого дроту, намотуючи на них короткі відрізки дроту через певні відстані. Здавалося б – простий винахід, але вже через два роки компанія Гліддена виробляла більше 3 000 000 фунтів колючого дроту на рік, що дозволило Джозефу Гліддену зробити на цьому статок. Але не одному Гліддену колючий дріт дозволила розбагатіти. Наприклад, Джон Уорн Гейтс, також відомий як «Bet-A-Million Gates», займався виробництвом непатентованій колючого дроту, заробивши чимало грошей, а потім ще й продав свою компанію більш великої компанії Steel, що дозволило заробити на колючому дроті ще і Дж . П. Моргану, її власнику і колишньому пірату.

Виробництво колючого дроту в США на початку XX століття

Наслідки винаходу колючого дроту для Дикого Заходу

Колючий дріт став виготовляться в промислових масштабах, і це викликало бум будівництва парканів на Дикому Заході. Раніше території були відкритими, і ковбої могли вільно переганяти стада великої рогатої худоби по всій території, користуючись пасовищами і водопоями. Але вже до 1885 року практично вся територія Техасу була перегороджена парканами з колючого дроту, що обмежували доступ до струмків та річок, і просто закривали вільний прохід для худоби. Техас став нагадувати клаптикову ковдру, окремі клаптики якої були зшиті нитками колючого дроту. Тоді з'явилося ще одна назва колючого дроту, яке дали їй корінні американці – «мотузка диявола» – в колючому дроті часто заплутувалися дикі буйволи, і гинули від голоду, спраги та інфекцій, що потрапили в рани від шипів колючого дроту. Так Захід назавжди перестав бути Диким.

Так колючий дріт змінив Дикий Захід

Колючий дріт в США сьогодні

З’явившись понад століття тому, колючий дріт продовжує не менше інтенсивно використовуватися в сільському господарстві Сполучених Штатів. Але сучасні реалії вплинули на його конструкцію і різновиди. Якщо на самому початку був необхідний міцний і агресивний колючий дріт, стримуючий велику рогату худобу, то зараз виникла необхідність в більш безпечних його варіантах. Багато фермерів займаються не тільки коровами, а й іншими тваринами – кіньми, вівцями, козами, ламами, альпаками і навіть такими екзотичними, як бізони, лосі або олені. Тому за останні півстоліття колючий дріт потроху зазнавав змін.

Один з варіантів сучасної заміни колючого дроту в конструкції загонів для коней

Одна з американських компаній виробляє, крім кількох видів класичної колючого дроту, спеціальні дротяні огорожі з вузлами, але без шипів, дротяні сітки для огорожі загонів для коней з невеликими осередками, щоб у них не застрявало копито, і багато інших типів дротяних огорож. Також проводиться колючий дріт з високовуглецевої сталі, що має високою міцність і меншу вагоу, ніж звичайний, колючий дріт з полімерним покриттям, а також безліч інших варіантів класичної колючого дроту, необхідного фермерським господарствам.

Колючий дріт до сих пір є найбільш затребуваним, дозволяючи надійно огороджувати загони для худоби і захищати багато об'єктів від диких тварин, наприклад – аеропорт. Для захисту від «диких» людей класичний колючий дріт підходить мало – тут потрібна вже армована колюча стрічка, відома у нас як Єгоза, краще – у вигляді спірального загородження.

Статті Історія США