Колючий дріт та телефон – що спільного у винаходів Белла і Гліддена?

Огорожа з колючого дроту на Старому Заході

В кінці XIX століття з'явилися два винаходи, які повністю змінили світ – колючий дріт і телефон. Здавалося б, ніякого зв'язку між телефоном і колючим дротом не може бути. Але вона є, причому в прямому сенсі слова «зв'язок». Мало хто знає, що спритні фермери в США використовували свої паркани з колючого дроту... як лінії телефонного зв'язку. Проживаючи у віддаленій місцевості, фермери потребували якогось способу швидко зв'язатися з іншими людьми, і колючий дріт несподівано допоміг їм у цьому питанні. Як виявилося, багато кілометрів огорож з колючого дроту цілком підходили як дроти для недавно винайденого телефону.

Після винаходу телефону почалася масова телефонізація Сполучених Штатів Америки, але, як і в ситуації з сучасної мобільним зв'язком та інтернетом, вона торкнулася спочатку тільки густонаселених районів – це були великі міста і мегаполіси. Будувати лінії зв'язку для окремо розташованих на великій відстані ферм було недоцільно, і фермери втомилися чекати, коли і до них добереться цивілізація. Але хтось звернув увагу на колючий дріт, який після його винаходу і масового виробництва не тільки був в надлишку, але і був вже натягнутий на парканах, що розмежовують ділянки фермерів.

Патент Белла на винахід телефону

Звичайно ж, колючий дріт не був ідеальним провідником для телефонного зв'язку, оскільки був виготовлений із заліза, а не з міді або іншого гарного провідника електрики. Крім того, фермерські огорожі з колючого дроту вимагали певного доопрацювання – нитки колючого дроту повинні були бути ізольованими від землі і один від одного, щоб передавати сигнал телефону. Але, оскільки колючий дріт вже був натягнутий на протязі багатьох кілометрів огорож, то перетворити його в телефонну лінію було набагато простіше, ніж будувати нову.

Система роботи телефонів на фермах була досить проста. Телефонний апарат встановлювався в будинку, звідки звичайними дротами підключався до ниток колючого дроту на паркані, а інший телефонний апарат підключався до того ж колючого дроту, але вже на іншій фермі. Оскільки ниток колючого дроту в паркані було менше, ніж фермерів, які бажають скористатися телефоном, іноді до однієї лінії було підключено понад два десятки телефонних апаратів, що працювали паралельно один одному.

Огорожа з колючого дроту легко міг перетворитися в телефонну лінію

З цієї причини всі телефони, підключені до однієї телефонної мережі, дзвонили одночасно. Щоб боротися з плутаниною, люди розробили спеціальні дзвінки. Щоб зв'язатися з однією сім'єю, той, хто телефонує, може дати комбінацію з одного довгого і одного короткого дзвінка. Щоб зателефонувати в іншу сім'ю, сигналом може бути два коротких дзвінка. Загалом, довгий і безперервний дзвінок сигналізував про надзвичайну ситуацію, таку, як пожежа або травма, в результаті чого кожен міг почути повідомлення.

Здатність кожного слухати в будь-який час була ще однією особливістю (або скоріше ризиком) такої телефонії. Не було ніякої гарантії, що у вас будуть особисті бесіди. Деякі навіть читали газету або грали музику по телефонній лінії, щоб всі могли слухати. Іноді ці сільські телефонні системи перетворювалися в систему з центральним оператором на лінії, який керував комутатором з обмеженим часом роботи для кожного з підключених будинків.

Телефонний апарат зразка 1910 року

Телефонна мережа на основі зборів з колючого дроту працювала, але у неї було безліч недоліків. Огорожі з колючого дроту не були безперервними, і в місцях, де їх поділяли дороги та інші перешкоди, колючий дріт доводилося з'єднувати надземними або підземними перемичками. У якості ізоляторів для колючого дроту також використовувалося все, що потрапляє під руку – порцелянові ручки, скляні пляшки – що не завжди ефективно ізолювало дріт. Крім того, на телефонний зв'язок дуже впливали різні перешкоди – від погодних умов, до худоби, що проривалася крізь огорожі з колючого дроту. Але при всьому наборі недоліків у колюче-дротяної телефонії було головне достоїнство – вона працювала!

Колючий дріт не тільки розділяв території, але і з'єднував фермерів за допомогою телефону

Така телефонізація за рахунок колючого дроту призвела до несподіваних результатів. Фермерські домашні господарства і ранчо були настільки добре об'єднані в мережу, що, наприклад, в 1912 році в сільських будинках було більше телефонів, ніж в міських. Хоча ці цифри почали значно падати після Другої світової війни, є інформація, що кілька будинків в Техасі продовжували використовувати телефони з колючим дротом аж до 1970-х років.

Статті Історія США