Діаметр спірального загородження – чи так усе просто, як здається?

Діаметр спірального бар'єру Егоза

Спіральне колюче-ріжуче загородження, спіральний бар'єр безпеки, спіраль Бруно, СББ Єгоза – найбільш поширений тип загородження з колючого дроту або армованої колючої стрічки Єгоза, конструкція якого не зазнала особливих змін з моменту його винаходу на початку XX століття до нинішнього часу. Даний тип загородження являє звитий у спіраль колючий дріт або армовану колючу стрічку зі з'єднаними між собою за певною схемою витками. У транспортному положенні спіральне загородження є компактною бухту певного діаметру, в робочому – просторову колючу конструкцію циліндричної форми.

Параметри спірального загородження з колючого дроту

Спіральне загородження має 4 параметри, що впливають на його властивості – діаметр колючого дроту, кількість скоб, діаметр загородження і його довжина в установленому вигляді. Перші два параметри питань не викликають – діаметр колючого дроту можна виміряти, кількість скоб на виток можна порахувати, то з двома іншими не все так просто. Загородження колюче-ріжуче спіральне є пружною циліндричною конструкцією, яка при поздовжньої деформації – розтягненні, схильна також до поперечної – зменшенню діаметра. Значення зменшення діаметра залежить від величини розтягування загородження і обумовлене фізичними властивостями матеріалу, в нашому випадку – спірального загородження.

Зменшення діаметра спіралі при розтягуванні

Загородження колюче-ріжуче спіральне має два діаметра – діаметр спірального загородження в транспортному положенні і діаметр встановленого загородження при рекомендованій величині розтягування спіралі. Саме діаметр в транспортному положенні вказується усіма виробниками як основний параметр спірального загородження. Крім того, більшість виробників загороджень з колючого дроту вказують величину або діапазон рекомендованого розтягування спіралі – саме при цьому розтягуванні досягається максимальна ефективність спірального загородження і оптимізуються витрати на створення системи захисту периметра. Якщо спіраль перетягнути – вона втратить форму і пружинні властивості, необхідні для ефективної протидії потенційним порушникам, якщо недотягнути – не буде досягнута достатня жорсткість конструкції та збільшиться вартість конструкції. Зменшення діаметра при рекомендованому розтягуванні спіралі складає 10-12% від вихідного, робочий діаметр загородження явно ніким з виробників не вказується.

Похибка вимірювання діаметра спірального бар'єру з колючого дроту

Але існує ще один діаметр спірального бар'єру – віртуальний, і виникає він через особливості конструкції самої спіралі і складності вимірювання її діаметра. На результати вимірювання діаметра встановленого спірального загородження може вплинути той факт, що загородження є сітчастою конструкцією, асиметричною по місцях скріплення скобами, а не суцільним циліндром. При цьому кількість скоб завжди непарна – звідси і асиметричність. Для точного визначення діаметра спірального загородження необхідно вимірювати діаметр кола, описаного навколо спіралі, а не відстань між крайніми точками армованої колючої стрічки в загородженні в його конкретному перерізі.

Приклад діаметра спіралі з колючого дроту Єгоза

Якщо взяти для прикладу одне з найбільш поширених спіральних загороджень – спіраль Егоза діаметром 600 мм на 5 скобах з рекомендованою довжиною встановлення 16 метрів, отримаємо приблизно такі параметри спіралі:

Спіральний бар'єр і його діаметри – транспортний, робочий і вимірюваний

  • D1 – діаметр загородження в транспортному положенні (600 мм)
  • D2 – діаметр загородження в установленому вигляді (530-540 мм)
  • D3 – Вимірюваний з похибкою діаметр встановленого загородження (500-520 мм)

Резюме

Виходячи з перерахованого вище, проконтролювати діаметр спіралі реально тільки в транспортному положенні, знову ж таки, з певною похибкою вимірювання – в бухті колючого дроту витки можуть накладатися один на одного і мати форму не ідеального кола, а злегка деформованого. Контроль параметрів вже встановленого спірального бар'єру значно складніше, оскільки на нього впливають відразу кілька факторів – від реальної величини розтягування спіралі до похибки вимірювання його діаметра, описаної вище.

Статті