Музей колючого дроту Devil's Rope Museum

Музей колючого дроту в Макліні, Техас

Колючий дріт має довгу і багату історію, а історія – це музеї. У Сполучених Штатах Америки є кілька музеїв колючого дроту, і один з них, найбільш відомий – Devil's Rope Museum (Музей мотузки диявола), слоганом якого є фраза «Все, що ви хочете знати про колючому дроті і інструментах для огорожі». Devil's Rope Museum розташований в місті Маклін, Техас, на старому шосе 66.

Експозиції музею колючого дроту Devil's Rope Museum в Техасі

Музей колючого дроту був заснований в 1991 році, в ньому зібрані експонати, які уособлюють історію колючого дроту і його вплив на розвиток сільського господарства і промисловості в Сполучених Штатах Америки. У музеї колючого дроту зібрані різні експонати – безліч зразків найрізноманітнішого колючого дроту, обладнання для виробництва та монтажу огорож з колючого дроту, та інші історичні предмети кінця XIX століття. Крім того, в музеї колючого дроту Devil's Rope Museum присутні і предмети мистецтва, наприклад, фігурки тварин, капелюх з колючого дроту та багато іншого.

Макет садиби XIX століття на Старому Заході і інші експонати музею колючого дроту

На численних стендах музею розміщені тисячі зразків колючого дроту самих різних конструкцій і видів. Увага приділена не тільки колючому дроту, а й тим, хто її винайшов і виробляв в другій половині XIX століття – є стенди, присвячені Джозефу Гліддену, Джейкобу Хешу і іншим відомим у зв'язку з колючим дротом особистостям. Тематичні експозиції розповідають про використання колючого дроту фермерами, є експозиція по колючому дроті в війнах.

Планшети зі зразками колючого дроту на стіні музею

Експозиція музею, присвячена ролі колючого дроту в війнах

У музеї не обійшли увагою і супутні обладнання та предмети – тут широко представлені пристрої та інструменти, за допомогою яких робилися огорожі з колючого дроту, різні натяжні пристрої для нього, стовпи для огорож з колючого дроту і багато іншого. Не оминули також стороною і тваринництво на Старому Заході – представлена широка інформація про індивідуальні клеймах, якими позначали худобу в Техасі в ті часи, а також безліч зразків самих інструментів для клеймування худоби.

Різні інструменти, які використовувалися для зведення огорож з колючого дроту

Крім самих зразків колючого дроту, в музеї є велика база інформації по патентах, пов'язаних з колючим дротом, що може викликати як простий інтерес туристів, так і мати академічну цінність для науки. Справа в тому, що історія патентування винаходів в області колючого дроту дуже тривала і заплутана, і того ж Джозефа Гліддена часто називають винахідником колючого дроту на підставі того, що після 20 років судових тяжб суд віддав перевагу його патенту на колючий дріт. Хто насправді винайшов «мотузку диявола» – встановити практично неможливо, але вся база патентів та інших документів зберіглася і може стати ґрунтом для досліджень в цьому напрямку.

Одна з експозицій музею колючого дроту, U.S. Route 66 - «Мати доріг» Америки

Окрема експозиція присвячена старому шосе 66, на місці проходження якого розташований музей колючого дроту. Це шосе само по собі є історичним надбанням Америки – воно відоме під назвами Route 66, U.S. Route 66, Шосе Уїлла Роджерса (Will Rogers Highway), а також як «Головна вулиця Америки» або «Мати доріг». Шосе було відкрито для транспорту в 1926 році, асфальт на всій протяжності був укладений протягом 10 років – до 1936 року, перший рік шосе використовувалося без дорожніх знаків. Шосе 66 починалося в Чикаго (Іллінойс) проходило через 6 штатів (Міссурі, Канзас, Оклахома, Техас, Нью-Мексико, Арізона) і закінчувалося в Лос-Анжелесі (Каліфорнія), пов'язуючи тим самим вісім штатів і проходячи майже через всю територію Сполучених Штатів . Шосе 66 широко відомо завдяки популярним хітам 50-60-х років, а також безлічі телесеріалів, знятих про Route 66. Як автомобільна магістраль федерального масштабу шосе перестало існувати в 1985 році, в частині штатів воно зберіглося під назвою «історична автомагістраль 66».

Різні експонати в залах музею колючого дроту

У музеї колючого дроту можна придбати книги та інші товари – наприклад, за 50 доларів можна купити добірку з 10 зразків колючого дроту часів Першої та Другої світової війни, Кореї та В'єтнаму і т.п., а за 32 долари – енциклопедію ідентифікації колючого дроту, що включає більше 300 сторінок і більше 1000 ілюстрацій, безліч інформації, а також список власників патентів на колючий дріт. Тут також можна подати заявку на членство в музеї колючого дроту за 12 доларів, саме членство буде коштувати від 30 доларів в рік до 200 доларів довічно, можливі різні варіанти – від індивідуального до корпоративного. Вхід в музей вільний, різні екскурсії і тури вітаються. Але пожертвування на розвиток музею колючого дроту також вітаються.

Статті Історія США